საქართველოს პრეზიდენტმა „ახალი თბილისის“ მშენებლობას ჩაუყარა საფუძველი
საქართველოს პრეზიდენტმა დღეს ახალი უბნის - „ახალი თბილისის“ მშენებლობას ჩაუყარა საფუძველი და ევროპაში ერთ-ერთი ყველაზე დიდი სავაჭრო ცენტრის შენობა დაათვალიერა, რომელიც კომპანია „რაკიინის“ ინვესტიციით აშენდა.
სავაჭრო ცენტრის გახსნის ცერემონიალზე მიხეილ სააკაშვილმა შეკრებილ საზოგადოებას მიმართა და იმ შედეგებზე გაამახვილა ყურადღება, რომლებსაც საქართველომ ამ რვა წლის განმავლობაში მიაღწია. საქართველოს პრეზიდენტის თქმით, ჩვენი ქვეყანა მალე სინგაპურისა და დუბაის მსგავსად, რეგიონის სავაჭრო და ეკონომიკური ცენტრი გახდება. როგორც პრეზიდენტმა აღნიშნა, ერთადერთი გზა უკეთესი მომავლისკენ, დასაქმებისკენ, ვითარების გაუმჯობესებისა და თითოეული ოჯახის შემოსავლის ზრდისკენ, გადის ინვესტიციებზე, საკრედიტო რეიტინგზე, სტაბილურობაზე, რეფორმებზე, არაკორუმპირებულ და არაკრიმინალურ გარემოსა და ყოველივე იმაზე, რითაც ვარდების რევოლუციის შემდგომი პერიოდის ცვლილებებითა და წინსვლით ყველანი ერთად ვამაყობთ.
თბილისის ახალი უბნის შექმნის პროექტს მიხეილ სააკაშვილმა ყველაზე ამბიციური უწოდა. მისი თქმით, თბილისის გაფართოება ხელისუფლების თვითმიზანი არ არის.
„ეს იმისთვის კეთდება, რომ ევროპულ შუალედს მივაღწიოთ - 30 კვადრატული მეტრი ერთ სულ მოსახლეზე. ერთი ადამიანის საცხოვრებელ ფართად, თბილისში დღეს 15 კვადრატული მეტრი ითვლება. თითოეული ქართველი ოჯახი უნდა გაფართოვდეს, რათა ჰქონდეს ახალი ბინის შეძენის, ახალ კორპუსში გადასვლის შესაძლებლობა. ჩვენი შვილები ახალ გარემოში უნდა გავზარდოთ“, - აღნიშნა ქვეყნის პირველმა პირმა.
ახალი უბანი სახელწოდებით „ახალი თბილისი“ დიღმის ე.წ ჭალების ტერიტორიაზე გაშენდება და ყველა საჭირო ინფრასტრუქტურა მოეწყობა, მათ შორის, გაკეთდება გზები, მეტროპოლიტენი და სხვა. აქ განთავსდება სახელმწიფო უწყებები, საელჩოები, კომერციული  და საოფისე ფართები, საცხოვრებელი სახლები და რეკრეაციული ზონები. ახალ უბანში მრავალი ისეთი პროექტი განხორციელდება, რომელიც ამ ტერიტორიას ინვესტორებისთვის მიმზიდველს გახდის და ახალი სამუშაო ადგილების შექმნას შეუწყობს ხელს.

Президент Грузии заложил основание строительства «Нового Тбилиси»
Президент Грузии заложил сегодня основание строительства нового района – Новый Тбилиси и осмотрел здание одного из самых больших торговых центров в Европе, построенном при инвестиции компании «Ракиин».
На церемонии открытия торгового центра Михеил Саакашвили обратился к собравшемуся обществу и обострил внимание на результатах, достигнутых Грузией за эти восемь лет. Согласно словам Президента Грузии, наша страна, так же, как Сингапур и Дубай, скоро станет торговым и экономическим центром региона. Как отметил Президент, единственный путь к лучшему будущему, к трудоустройству, улучшению обстановки и росту дохода каждой семьи, проходит через инвестиции, кредитный рейтинг, стабильность, реформы, не коррумпированную и не криминальную обстановку и все то, чем мы все сообща гордимся, как следствием Революции роз и изменений и прогресса последующего периода.
Михеил Саакашвили назвал проект создания нового района в Тбилиси самым амбициозным. Согласно его словам, расширение Тбилиси не является самоцелью правительства.
«Это происходит для того, чтобы достичь европейского показателя – 30 квадратных метров на душу населения. В Тбилиси на душу населения сегодня приходится 15 квадратных метров жилой площади. Каждая грузинская семья должна расширяться, чтобы иметь возможность приобрести новую квартиру, перейти в новый корпус. Мы должны растить детей в новой обстановке», отметил Президент Грузии.
Новый район, который называется «Новый Тбилиси» будет построен в Дигоми, и будет обустроен необходимой инфраструктурой, в том числе, будут сделаны дороги, метро и пр. Здесь будут расположены государственные ведомства, посольства, коммерческие и офисные площади, жилые дома и рекреационные зоны. В новом районе будет осуществлено множество проектов, которые сделают эту территорию привлекательной для инвесторов, и будут содействовать созданию новых рабочих мест.